Skip to main content

Napjaink cégjogi környezete megkívánja, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük Társaságaink tőkeszerkezetét. Korábbi bejegyzésünkben a saját tőke legfontosabb tudnivalóira hívtuk fel a figyelmet. Ezúttal a tőkehelyzethez kapcsolódóan a cégátalakítási folyamatot, annak szükségességét és a benne rejlő lehetőségeket vettük górcső alá, és betekintünk az átalakulás könyvvizsgálatába.

A jegyzett tőke fele alá csökkenő saját tőke pótlólagos törzstőke-befizetést, tagi kölcsön-elengedést vagy épp az eredménytartalék jegyzett tőkévé alakítását teszi szükségessé. Abban az esetben viszont, hogyha a kistőkéjű társaságra nincs már szükség, vagy a fenti módozatok különböző okok miatt nem válnak lehetővé, úgy az összeolvadás, a Társaságnak egy másik Társaságba történő beolvasztása lehet a kézenfekvő megoldás.

A beolvasztás abban esetben is indokolt lehet, hogyha egy adott Társaság tevékenység megszűnt, vagy teljesen elaprózódott, és emiatt a továbbműködés már nem racionális. A végelszámolás sokszor bonyolult és költséges folyamatát helyettesítheti a beolvasztás – amely így bizonyos jogokat örökíthet is a jogutódra, szemben a végelszámolással.

Szétválás

Tulajdonosok közötti érdekellentét, tevékenységek, eszközök, illetve kockázatok kiszervezése pedig a szétválás társaságjogi intézményét tehetik szükségessé. Új cég alapításának jegyzett tőke igényét megtakaríthatjuk, hogyha a kiváló cégek jegyzett tőkéjének feltöltését a jogelőd eredménytartalékából rendezzük. Mindez – a megemelt tőkeminimum alapján – jelentős megtakarítást eredményezhet abban az esetben, ha új Társaságot szeretnénk létrehozni meglévő Társaságunk mellett.

A szétválás gazdaságossága mellett ebben az esetben is további előny lehet, hogy a jogutód Társaságok bizonyos jogokat örökíthetnek a jogelődből, így pályázatok, kiemelt megbízások, közbeszerzések, hitelszerződések megkötése során előnyösebb helyzetbe kerülhetünk, mint új cégek alapításával.

Az átalakulási folyamatot mindezek alapján mindenképp szükség könyvvizsgáló, illetve cégjogász megbízásával támogatni. Társaságunk szakértői azon dolgoznak, hogy megtaláljuk az Ön számára legoptimálisabb tőkeszerkezetet, és támogassuk Önt abban, hogyha cégátalakulást tervez, akkor minél gyorsabban és gördülékenyebb elérhesse céljait.

A cégátalakulásoknak tehát számos gazdasági oka és számos gazdasági előnye lehet. Hátránya viszont a viszonylagos bonyolultság. Míg a cégalapítás intézménye relatív egyszerű, addig a cégátalakítás némileg bonyolultabb, többlépcsős és időigényesebb, de sokszor ennek ellenére töredék-költségű. A cégátalakulások lehetőségét ezért érdemes szakértő csapattal megvizsgáltatni, támogattatni, annál is inkább, mivel az átalakulás bejegyzéséhez az átalakulási vagyonmérlegeket független könyvvizsgálóval szükséges hitelesíttetni – cégmérettől függetlenül.

A cégátalakulások folyamatának áttekintése:

  1. Első döntés az átalakulásról. Az átalakulás fordulónapjának meghatározása. Döntés az átalakulással megszűnő, létrejövő cégekről, a tulajdoni szerkezet változásáról.
  2. Vagyonmérleg- és vagyonleltár-tervezetek összeállítása az első döntéskor meghatározott fordulónapra minden jogelőd és jogutód Társaság vonatkozásában. A vagyonmérleg-tervezetek könyvvizsgálata.
  3. Második döntés az átalakulásról. A vagyonmérleg-tervezetek tulajdonosi elfogadása. Átalakulási szerződés és átalakulási terv aláírása.
  4. A vagyonmérleg-tervezetek cégbírósági letétbe helyezése, a cégközlönyben való megjelentetése.
  5. Cégbírósági bejegyzés, mellyel a jogelődök megszűnnek és a jogutódok létrejönnek.
  6. Végleges vagyonmérlegek és vagyonleltárak összeállítása a cégbírósági bejegyzés dátumára, mint fordulónapra minden jogelőd, illetve jogutód Társaságra vonatkozóan.
  7. A végleges vagyonmérlegek cégbírósági letétbe helyezése, a cégközlönyben való megjelentetése.

Átalakulás könyvvizsgálata

Mint látható, az átalakulás könyvvizsgálata kötelező. Ebben az esetben – a Társaság állandó könyvvizsgálójától eltérő – könyvvizsgáló hitelesíti az átalakulási vagyonmérlegeket, vagyonleltárakat. Mind az előzetes (vagyonmérleg tervezet), mind pedig a végleges vagyonmérleg könyvvizsgálata kötelező. Az átalakulás könyvvizsgálata kapcsán további információkat találnak szolgáltatásaink menüpontunkban.

Társaságunk referenciái között számos átalakulás, cégforma váltás könyvvizsgálati támogatása szerepel. Amennyiben az Ön cége is átalakulás előtt áll, fontolja meg fentieket, és kérje szakértőink segítségét!