Skip to main content

Hogyan válasszunk adótanácsadót? Adótanácsadóra annak a Társaságnak van szüksége, aki adózási kérdésekben szeretne szakértő segítséget kapni.  Ugyanakkor az adótanácsadó választás nem feltétlenül könnyű feladat. Mielőtt azonban rátérnénk arra, hogy milyen szempontok szerint találhatjuk meg, válasszuk ki a számunkra legoptimálisabb szakembert, tekintsük át, hogy mit is csinál egy adótanácsadó:

  • tanácsadást nyújt az alábbi folyamatok adózásával kapcsolatban: vállalkozások, egyéb jogi és nem jogi személyek alakulása, átalakulása, működése, megszűnése;
  • adóbevallásokat készít és ellenőriz;
  • adózási véleményeket készít, segít az adó-optimilizálásban, segítséget nyújt a bevallások elkészítéséhez kapcsolódó számviteli feltételrendszer kialakításában;
  • feltételes adómegállapítási kérelmeket készít és ellenőriz;
  • képviseli ügyfelét az adóhatóság előtt szokásos piaci árnyilvántartást készít és felülvizsgál;
  • felismeri az adókockázatokat, tanácsot ad annak csökkentésére vonatkozóan és követi a jogszabályi változásokat.

Magyarországon nem válik el élesen egymástól a könyvelői és az adótanácsadói szakma, ugyanakkor érdemes tisztában lenni a köztük lévő különbséggel. A könyvelő nem köteles adózási tanácsokkal ellátni ügyfelét, hiszen a képesítése és a tudása sem teszi feltétlenül alkalmassá erre. Az adótanácsadó adójogi képesítéssel rendelkezik, a könyvelő esetében ez nem elvárás. Az adótanácsadó adót optimalizál, vagyis a törvényes keretek betartása mellett a lehető legoptimálisabb adózási megoldásokat keresi meg ügyfele számára, így spórolva számára pénzt.

Az adótanácsadói szakma rendkívül szerteágazó, bizonyos szakterületeinek legális műveléséhez pedig külön szakképesítés szükséges, ilyen például a tb- vagy a nyugdíjügyintéző.

Milyen a jó adótanácsadó?

Hogy az adótanácsadó választásunk sikeres lehessen, tekintsük át azokat az ismérveket, amik a jó adótanácsadó védjegyei lehetnek. Legyünk persze figyelemmel saját preferenciáinkra is az alábbiak súlyozása során.

  • Rendelkezik a megfelelő képesítéssel. A legalacsonyabb képesítés, amivel adótanácsadóként legálisan szolgáltathat valaki, az 5534401-es számú OKJ-képesítés megléte. A képzés megszerzésének előfeltétele legalább egy év gyakorlat a következő képesítések területén: államháztartási mérlegképes könyvelő képesítés, egyéb szervezeti mérlegképes könyvelő, vállalkozási mérlegképes könyvelő, vagy felsőfokú végzettség és szakmai gyakorlat. Így biztosított, hogy a frissen végzett adótanácsadó könyvelési területen szerzett tapasztalattal rendelkezzen. A képesítés meglétéről a Pénzügyminisztérium névjegyzékeiből tájékozódhatunk (https://penzugyiszakkepzes.kormany.hu/nevjegyzek-adotanacsadok; https://penzugyiszakkepzes.kormany.hu/adoszakertok-adotanacsadok-es-okleveles-adoszakertok; https://penzugyiszakkepzes.kormany.hu/nevjegyzek-adoszakertok; https://penzugyiszakkepzes.kormany.hu/nevjegyzek-okleveles-adoszakertok)
  • Naprakész. Az adózással kapcsolatos jogszabályi környezet folyamatosan változik, ezért olyan adótanácsadót célszerű választani, aki naprakész a legfrissebb jogszabályi változásokkal kapcsolatban, így fog tudni cége számára mindig optimális adózási megoldásokat javasolni.
  • Rendelkezik iparági referenciával. Érdemes olyan adótanácsadót választani, aki társaságunkhoz hasonló tevékenységű cégekkel dolgozik együtt, hiszen akkor feltehetőleg ismeri az iparági sajátosságokat. Tanácsos ellenőrizni az ügyfelek cégméretét is, ugyanis például ha társaságunk nagyvállalat, az adott adótanácsadónak pedig kisebb ügyfelei vannak, akkor nem biztos, hogy releváns tapasztalattal bír és hatékonyan tudja ellátni a feladatát esetünkben.
  • Megbízható. Az adótanácsadó kiválasztása bizalmi kérdés. Olyan adótanácsadót válasszunk, akiben megbízunk, hiszen a közös munka során társaságunkról fontos, bizalmi információk kerülnek majd a birtokába. Azon túl, hogy a jó adótanácsadó megbízható és segítőkész, fontos, hogy független legyen, és ne álljon fel összeférhetetlenség közte és ügyfele között.

Mire figyeljünk szerződéskötéskor?

  • Rögzítsük írásban a megállapodást. Sokan nem kötnek szerződést az adótanácsadóval, csak szóban állapodnak meg a közös munkáról. Ne essünk ebbe a hibába, hiszen szerződés nélkül vitás kérdések esetén nem lesz mire hivatkoznunk.
  • Egyértelmű legyen a díjazás. A megbízási szerződésben egyértelműen fektessük le a szolgáltatás díját. Jellemzően óradíjban szokták megadni a munkadíjat.
  • Legyen egyértelmű az elszámolás módja. Ha óradíjas konstrukcióban állapodtunk meg a szakemberrel, akkor foglaljuk bele a szerződésbe, hogy hogyan fogunk elszámolni a ledolgozott munkaórákkal. Rögzítsük azt is egyértelműen, hogy szükséges-e teljesítés igazolás, illetve hogy milyen határidővel egyenlítjük ki az általa elküldött számlát.
  • Rögzítsük a feladatokat. Fektessük le tételesen a szerződésben, hogy pontosan milyen feladatot kell elvégeznie az adótanácsadónak.
  • Jelöljük ki a határidőket. A szerződés fontos eleme a határidő, vagyis hogy mely időpontig vállalja a szakember a szóban forgó feladat elvégzését.
  • Foglaljuk írásba a rendelkezésre állást. Ne felejtsük el rögzíteni a szerződésben, hogy a hét mely napjain, hánytól hány óráig áll rendelkezésünkre az adótanácsadó. Itt érdemes feltüntetni a kapcsolattartás módjait és a szakember elérhetőségeit.
  • Titoktartási kötelezettség. Kiemelten fontos eleme a szerződésnek a titoktartási kötelezettség, ami azt garantálja, hogy a közös munka során az adótanácsadó által megismert információk nem juthatnak harmadik fél tudomására.

Csapatunk

Adójogi kérdésekben forduljon bizalommal hozzánk. A Focus Audit Kft. szakértő csapatában a legmagasabb végzettséggel rendelkező szakemberek, így adószakértő, adótanácsadó és okleveles adószakértő is helyet kap. De a végzettség nem minden: naprakész, tapasztalt, megbízható csapatunk minden esetben az Önök igényei, az Önök érdekei mentén igyekszik kialakítani a tanácsadói véleményét a jogszabályok szakszerű értelmezése mellett.

Amiben Csapatunk segíteni tud Önöknek:

ADÓTANÁCSADÁS

Személyre szabott adótanácsadási szolgáltatásunkkal segítünk eligazodni a komplex adójogszabályi környezetben. Több éves adótanácsadási tapasztalattal rendelkezünk, mellyel az Ön vállalatának is segítségére lehetünk akár egyedi, akár komplex adózási kérdések kapcsán.

SZOKÁSOS PIACI ÁR (TRANSZFERÁR) NYILVÁNTARTÁS KÉSZÍTÉSE

Egyre nagyobb terhet ró a vállalatokra a kapcsolt ügyfelek közötti tranzakciók dokumentálása. A szokásos piaci ár meghatározása kapcsolt felek közötti tranzakciók esetén kiemelt és komplex feladat lehet, mely adókockázatot is ró az érintettekre. Szakértői csapatunk teljes körű transzferár nyilvántartás készítési szolgáltatása mellett Ön nyugodtan hátradőlhet.

ADÓOPTIMALIZÁLÁS

Adózzunk annyit, amennyit a jogszabályok teljes körű betartása mellett szükséges, de használjuk ki az adórendszer valamennyi lehetőségét. Segítünk, hogy Ön mindig pont annyi adót fizessen, amennyit feltétlenül szükséges.

ADÓHATÓSÁGI KÉPVISELET

Értünk az adó nyelvén, így Önnel együtt könnyebben meg tudunk felelni az adóhatósági elvárásoknak. Adótanácsadóink, adószakértőink és adójogász partnerünk adójogi kérdésekben, adóhatósági képviseletben is áll az Ön rendelkezésére.

ÜZLETVITELI TANÁCSADÁS

Tanácsadó csapatunk számos kérdéskörben áll az Ön rendelkezésére. Üzletviteli tanácsadásunk keretében ügyfeleinknek napi tevékenységéhez nyújtunk segítséget akár mindennapos adózási kérdések gyors és szakszerű megválaszolásával, akár egy-egy komplex tranzakció számviteli, adózási, jogi és pénzügyi döntés előkészítésében, modellezésében, támogatásában.

Szolgáltatásainkról bővebben itt olvashat.