Skip to main content

A gazdasági társaságok könyvvizsgálatát jogszabály írja elő. Több más részletszabály mellett a legfontosabb ismérv a 300 millió feletti árbevétel, vagy az 50 fő feletti foglalkoztatotti létszám. A határértékek az előző két év átlagában értendőek, és felettük jogszabályi kötelezettség a könyvvizsgáló kijelölése. Persze a jogszabályi kötelezettség mellett önkéntesen is megválasztható a könyvvizsgáló. Korábbi bejegyzésünkben részletesebben írtunk a könyvvizsgálati kötelezettségről. Ezúttal arra kérdésre keressük a választ, hogy hogyan válasszuk ki könyvvizsgálónkat.

Mielőtt a társaságunk számára megfelelő könyvvizsgálót keresnénk, nem árt tudnunk, mivel is foglalkozik a könyvvizsgáló. A könyvvizsgálat célja a társaság számviteli beszámolójának hitelesítése. A gyakorlatban a beszámolót a könyvelők készítik, de a jogszabály egyértelműen rögzíti, hogy annak összeállításáért a társaság felelős. A beszámolót a társaság vezető tisztségviselője írja alá. Így a társaság és vezetőjének jogos érdeke, hogy a beszámoló megfelelő legyen.

A jó könyvvizsgáló nemcsak egy könyvvizsgálói jelentést ad ki, hanem a tulajdonos kontrolleszköze, a tulajdonos érdekeinek védője.

A könyvvizsgáló tehát ellenőrzi a beszámolóban szereplő tételeket, azok könyvelési, bizonylati hátterét. Szükség esetén javíttatja, majd mikor már megfelelő, hitelesíti azt. Természetesen előállhat olyan helyzet, hogy a beszámoló nem lesz megfelelő, ez esetben a könyvvizsgáló nem hitelesítő, hanem minősített véleménnyel látja el a beszámolót.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

A könyvvizsgálati ellenőrzés végeredménye a már fent említett könyvvizsgálói jelentés. A jelentés nyilvánosságra hozatala kötelező. Ha bármely okból nem hitelesítő záradék, hanem korlátozott, ellenvéleményt tartalmazó könyvvizsgálói jelentés készül, az rossz színt vet a társaságra. Hitelfelvétel, Európai Uniós pályázat, partnerkapcsolatok gátja lehet egy korlátozott könyvvizsgálói vélemény. Ugyanakkor a hitelesítő könyvvizsgálói jelentés pozitív színben tünteti fel a gazdálkodót. Jó üzenete van, megbízhatóan lehet a hitelesített beszámolóból tájékozódni a társaság gazdálkodásáról. A könyvvizsgáló által hitelesített beszámoló megfelel a jogszabályi előírásoknak, és hűen tükrözi a társaság gazdálkodását.

Hogyan válasszunk ezek tükrében könyvvizsgálót?

A könyvvizsgáló kiválasztása bizalmi kérdés. Megítélésünk szerint fontos, hogy a könyvvizsgáló független, nem összeférhetetlen a gazdálkodóval, ugyanakkor legyen együttműködő, segítőkész. A könyvvizsgáló is egy szolgáltató, így fontos feladata, hogy ügyfelét támogassa, szolgáltasson neki – a jogszabályi keretek betartatása mellett. A könyvvizsgálót a társaság (tulajdonosa) választja. Ne a könyvelő ajánlására keressünk könyvvizsgálót, hiszen a könyvelést fogja ellenőrizni a könyvvizsgáló. Nem cél, hogy az ellenőrzött döntsön az ellenőr személyéről. Érdemes inkább olyan szereplőt megbíznunk, akinek tudásában, szakértelmében és elköteleződésében mi magunk bízunk meg.

A könyvvizsgáló kiválasztása bizalmi kérdés.

A megbízás előtt mindenképp ellenőrizzük, hogy a könyvvizsgáló tagja-e a Magyar Könyvvizsgáló Kamarának, hiszen csak a kamarai tagok jogosultak a könyvvizsgálói tevékenység végzésére. A tagságot fényképes igazolvány bizonyítja, valamint a kamara is ad felvilágosítást a könyvvizsgálatra jogosult tagjairól. A könyvvizsgáló pályázatában referenciát is adhat, így könnyen kideríthetjük, hogy milyen szakmai tapasztalattal bír az illető. Győzödjünk meg arról is, hogy a kiválasztott szakember rendelkezik-e minden szükséges minősítéssel a munka elvégzéséhez (pl. MNB felügyelt társaságok, költségvetési szervek, intézmények és EU-s projektjeik minősítéshez kötöttek). Ezek az információk szintén elérhetőek a kamara honlapján.

Szakmai felelősségbiztosítás

Jó hír, hogy szakmai felelősségbiztosítás áll a könyvvizsgálók mögött, vagyis ha hibázik az illető, ami a megrendelő számára anyagi vonzattal jár, akkor bíróság kötelezheti a könyvvizsgálót az általa okozott kár megtérítésére. Ezért mielőtt letesszük a voksunkat egy szakember mellett, érdemes tisztázni a felelősségbiztosítás mértékét.

Szerződéses periódus hossza

Mivel a könyvvizsgálói megbízatás nem egy rövid periódusra, hanem hosszabb távra szól, figyeljünk a megfelelő időpontra, vagyis nem tanácsos az éves beszámoló leadása előtt elkezdeni keresgélni, mert akkor nagy valószínűséggel kicsúszunk az időből. Gondoljunk előre a kötelezettségre és keressünk időben olyan szakembert, akiben bízni tudunk.

Referenciák a minőség jegyzében

Mielőtt kiválasztjuk azt a szakembert, akivel együtt szeretnénk dolgozni, járjunk utána a referenciáinak. Milyen cégekkel dolgozott együtt? Mely iparágból érkeztek és mekkora méretűek? Jó jel lehet, ha társaságunkhoz hasonló tevékenységű cégekkel dolgozik együtt, hiszen akkor feltehetőleg ismeri az iparági sajátosságokat. Ugyanígy fontos lehet a referenciák között szereplő cégek mérete.

A könyvvizsgáló figyel az ügyfele igényeire, mind időzítésben, mind logisztikában az ellenőrzötthöz igazodó könyvvizsgálatot folytat le.

Véleményünk szerint a jó könyvvizsgáló kérdez. A jó könyvvizsgáló felhívja a veszélyekre és kockázatokra a figyelmet. A jó könyvvizsgáló megismeri a cég működését, gazdálkodását és belső folyamatait, majd támogató javaslatokat tesz. A jó könyvvizsgáló nemcsak egy könyvvizsgálói jelentést ad ki, hanem a tulajdonos kontrolleszköze, a tulajdonos és az érintettek érdekeinek védője. A jó könyvvizsgáló figyel az ügyfele igényeire, mind időzítésben, mind logisztikában az ellenőrzötthöz igazodó könyvvizsgálatot folytat le. Fontos tehát, hogy olyan könyvvizsgálót jelöljünk ki aki a fenti kívánalmaknak meg tud és meg is akar felelni – biztosítva természetesen jogszabályi kötelezettségeit is.

Mire figyeljünk szerződéskötéskor?

Ha megtaláltuk azt a könyvvizsgálót, aki releváns tapasztalattal bír és a személyes szimpátia, illetve a bizalom is fennáll irányába, akkor eljött a szerződéskötés ideje. Az alábbiakban szeretnénk néhány tippet adni arra vonatkozóan, hogy mire érdemes figyelni, ha könyvvizsgálóval szerződünk:

  • lehetőség szerint a fordulónap előtt válasszunk könyvvizsgálót, pláne, ha a társaságunk jelentős készletállománnyal rendelkezett a fordulónapon;
  • amennyiben a fordulónap után történik a könyvvizsgáló választás, előzetesen egyeztessünk, hogy lesz-e lehetőség alternatív eljárásokkal meggyőződni a készletek fordulónapi létezéséről, vagy – a specialitások miatt – várhatóan minősített könyvvizsgálói véleménnyel számolhatunk;
  • a szerződéskötést tulajdonosi döntés (alapítói, taggyűlési vagy közgyűlési határozat) előzze meg, hiszen a könyvvizsgálót a tulajdonos választja, aki felhatalmazza az ügyvezetőt/cégvezetőt a szerződés megkötésére;
  • amennyiben felügyelőbizottság is működik a társaságunknál, a testület jóváhagyására szükség lesz a könyvvizsgáló megválasztásához;
  • tisztázzuk a könyvvizsgáló kiválasztásakor, valamint a szerződéskötés során, hogy konkrétan ki fogja az auditot végezni, ki lesz a munka szakmai irányítója és az ellenőrzésvezető;
  • tisztázzuk, hogy hogyan történik az audit és milyen formában kapjuk meg az eredményeket (helyszíni munka vagy elektronikus adatátadás kerüljön túlsúlyba);
  • tisztázzuk, hogy az audit díjon felül milyen költségeink lehetnek, vagyis mi az, amit a díj tartalmaz és mi az, amit nem. Például tartalmazza-e a helyszíni kiszállások úti- és szállásköltségét; adózási és egyéb kérdések megválaszolása része-e a díjnak, vagy külön díjazás után kapunk támogatást;
  • amennyiben az éves beszámoló auditálásán kívül más könyvvizsgálati munkára is igényünk van, akkor arról is állapodjunk meg (pl. éves jelentés könyvvizsgálata, pénzügyi/üzleti terv/költségvetés/zárszámadás/EU-s vagy állami támogatás könyvvizsgálata, közbenső mérleg könyvvizsgálata);
  • bizonyosodjunk meg arról, hogy a kiválasztott könyvvizsgáló cég háttere stabil;
  • érdemes a megbízást több évre kötni, mivel a sűrű könyvvizsgálóváltás nem feltétlen mutat pozitív képet társaságunkról, mert bizalmatlanságra adhat okot;
  • legalább a beszámoló elfogadásáig (jellemzően a fordulónapot követő év május 31-ig) legyen érvényes a megbízás;
  • rögzítsük a könyvvizsgáló titoktartási kötelezettségét;
  • rögzítsük az esetleges könyvvizsgálói nemteljesítés következményeit a szerződésbe.

Rólunk

Társaságunk, a Focus Audit Kft. fenti ars poetica mentén látja megbízásait. Arra törekszünk, hogy ügyfeleinket kiszolgáljuk és a hozzáadott értéket teremtsünk számukra. Munkánk során magas a minőségre és az ügyfélközpontúságra helyezzük a hangsúlyt. Jelenlegi ügyfeleink profiljában szinte valamennyi iparág megtalálható.