Skip to main content

Az albérletpiac egyre jobban pörög hazánkban, a szeptemberi iskolakezdéssel pedig tovább nő az amúgy is magas kereslet a kiadó lakásokra. Sokan nem tudják azonban, hogy milyen feltételekkel adhatják ki legálisan ingatlanjukat, nem is beszélve a legfrissebb törvényi változásokról az ingatlan bérbeadás terén. Íme, ingatlan bérbeadási kisokosunk.

újépítésű családi ház ingatlan bérbeadás illusztrációKATA-s egyéni vállalkozóként vagy magánszemélyként adjam bérbe az ingatlanomat?

Ha ingatlan bérbeadásról van szó, sokan azt gondolják, hogy KATA-s egyéni vállalkozóként kedvező adózási feltételekkel adhatják ki ingatlanjukat. Ez azonban tévedés, mivel KATA-s vállalkozóként nincs lehetőség ingatlan bérbeadására. A Katv. 4. § (4) bekezdése szerint ugyanis nem lehet a KATA alanya az a vállalkozás, amely a TEÁOR 2008 szerint 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből az adóalanyiság választásának évében bevételt szerez.

Magánszemélyként viszont van lehetőség ingatlan bérbeadásra. Ebben az esetben az adóhatóságnak be kell jelenteni, hogy a bérbeadást nem egyéni vállalkozóként végezzük, és az abból származó bevételünkre az Szja-tv.-nek az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályait választjuk. A bejelentést a T101E nyomtatványon tudjuk megtenni.

Aki egyéni vállalkozói tevékenységet is végez, annak nincs lehetősége a bejelentkezés nélküli adómentes ingatlan-bérbeadási tevékenység választására, azt az egyéni vállalkozóként meglévő adószáma alatt kell végeznie. Az áfa szempontjából ugyanis nem különülhet el a magánszemély és az egyéni vállalkozó gazdasági tevékenysége. Egyéni vállalkozóként viszont figyelni kell az alanyi mentesség értékhatárára, ugyanis az adómentes bérbeadásból származó bevétel is beleszámít abba a jövedelembe, ami után jár az alanyi mentesség.

Fontos figyelni a megfelelő számlakiállításra is: az ingatlan bérbeadásával kapcsolatban kiállított bizonylaton is fel kell tüntetni az adószámot, illetve a bizonylat kiállításakor ügyelni kell a folyamatos sorszámozásra vonatkozó előírásokra is. Az egyéni vállalkozás és a bérbeadási tevékenységből származó jövedelem elkülönítése megoldható a bizonylaton feltüntetett bérbeadási tevékenység alapján. Az ingatlan-bérbeadást egyébként szja-fizetési kötelezettség terheli.

A legfrissebb változások az ingatlanbérbeadás területén

  1. január 1-től fontos változások léptek életbe az ingatlan bérbeadáshoz kapcsolódó szja-fizetési kötelezettséget illetően. Az idei évtől az ingatlan bérbeadásból származó jövedelembe (jövedelem=bevétel-költség) nem számítanak bele a bérlőre áthárított közüzemi szolgáltatások, sem a közös költség, sem a biztosítás, de a felújítási alapba fizetett összeg sem. Fontos, hogy a fenti könnyítés az igénybevétellel arányosan áthárított díjra vonatkozik. Az építményadó és az ingatlanadó nem tartozik ebbe a körbe – kizárólag azokra a díjakra vonatkozik a kitétel, amelyek az ingatlan használatával függnek össze. A közös költség még abban az esetben sem tartozik ebbe a körbe, ha az tartalmaz rezsielemeket. A jövő évi adóváltozásokról itt olvashat bővebben.

Kire nem vonatkozik a könnyítés?

Az a bérbeadó, aki fix összegért adja ki az ingatlanát, nem jogosult a fenti könnyítés igénybevételére, a fix összeg esetében ugyanis nem történik meg a szolgáltatás díjának az igénybevétellel arányos áthárítása a bérlőre. Ebben az esetben az egy összegű bérleti díj vagy költségtérítés ingatlan bérbeadásból származó bevételnek számít, mellyel szemben elszámolhatók a felmerült költségek.

Arra az esetre sem vonatkozik a könnyítés, ha a lakás bérlője a fogyasztásmérő órák állása alapján számol el a bérlővel, ő maga viszont átalánydíjat fizet a közműszolgáltatók felé, mert ebben az esetben a bérbeadó nem a tényleges fogyasztás alapján számol el a szolgáltatóval.

Forrás:

5percado.hu

Számviteli Levelek 404. szám (2019. április 18.)