Skip to main content

2021 január 1-jétől új fejezet kezdődik a kisadózó vállalkozások tételes adója alá tartozó vállalkozások (’KATA’) életében, hiszen sok tekintetben megváltozik a KATA feltételrendszere, mely számos vállalkozást arra kényszerít, hogy a KATA alól kilépjenek. Milyen lehetőségeik vannak ezen KATA alatti vállalkozásoknak és milyen hatással lesz ez a vállalkozásukra? Kövessék most induló cikksorozatunkat, melyben adószakértőnk összefoglalja a fontosabb tudnivalókat a könnyebb tájékozódás érdekében.

Cikksorozatunk első részében a 2021. január 1-től hatályos KATA szabályokat foglaljuk össze.

2012. évi CXLVII. törvényt érintő, 2021. január 1-étől hatályos módosítások:

A jelenleg hatályos szabályok alapján azokat az adózókat, amelyek adózási formaként a KATA-t választják kétféle adófizetési kötelezettség terheli:

  • egyrészt fennáll havonta egy tételes adófizetési kötelezettség (25.000/50.000 vagy 75.000 Ft értékben),
  • másrészt pedig amennyiben a kisadózó vállalkozás bevétele éves szinten meghaladja a 12 millió Ft-ot, akkor a kisadózó vállalkozást a 12 millió Ft-ot meghaladó rész után 40 %-os mértékű adófizetési kötelezettség terheli.
  1. január 1-től – a hatályos módosításoknak megfelelően – a fentiekben említett tételes és 40 %-os adókötelezettség mellett a kisadózó vállalkozások bevételét egy új, 40%-os adó is terhelni fogja az alábbi feltételek fennállása esetén.

Kapcsolt vállalkozások közötti kifizetéseket terhelő adó:

Ha az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény alapján kifizetőnek minősülő vállalkozás juttat olyan kisadózó vállalkozásnak bevételt, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, úgy a kifizetőnek a juttatás után a juttatás hónapját követő hónap 12. napjáig 40 %-os mértékű adót kell megállapítania, bevallania és megfizetnie.

Ha a juttató kapcsolt vállalkozás nem minősül kifizetőnek, hanem külföldi illetőségű jogi személy vagy egyéb szervezet, akkor a 40 %-os mértékű adófizetési kötelezettség a kisadózó vállalkozást terheli. Ilyenkor a bevétel 71,42 százaléka után 40 %-os adót kell fizetni a megszerzés hónapját követő hónap 12. napjáig.

3 millió Ft-ot meghaladó éves bevételt terhelő adó

Ha az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény alapján kifizetőnek minősülő vállalkozás tárgyévben ugyanazon kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió Ft-ot meghaladó összegű bevételt juttat, a juttatás 3 millió Ft-ot meghaladó része után 40 %-os mértékű adót köteles megállapítani, bevallani és megfizetni. Az adó alapjának meghatározása során nem kell számításba venni azt az összeget, amely után a kifizető a Kapcsolt vállalkozások közötti kifizetéseket terhelő adó alapján 40 %-os mértékű adót köteles fizetni. Tehát, ha egy kifizetőnek minősülő vállalkozás kapcsolt kisadózó vállalkozásnak juttat 3 millió Ft-ot meghaladó bevételt, akkor ezen bevétel után a 40 %-os adót csak egy jogcímen, a kapcsolt vállalkozások közötti kifizetések jogcímén kell megfizetni.

Amennyiben a 3 millió Ft-ot meghaladó összegű bevétel külföldi kifizetőtől származik, a fenti adófizetési kötelezettség a kisadózó vállalkozót terheli.  Ilyenkor a 3 millió forint feletti bevétel 71,42 után 40 %-os mértékű adót kell fizetnie a katás vállalkozónak.

A jogszabály módosítás alapján ezen fent említett két jogcímen a 40 %-os mértékű adó alapjába tartozó értékeket a kisadózó vállalkozásnak az évi 12 millió Ft-ot meghaladó bevételt terhelő 40 %-os mértékű adófizetési kötelezettség meghatározása során nem kell figyelembe vennie.

Felhívjuk továbbá a figyelmet arra, hogy a jogszabály módosítások következtében 2021. január 1-től megszűnik a lehetősége annak is, hogy ugyanaz a személy több vállalkozásban is kisadózó legyen. A jövőben egy személy csak egy vállalkozásban lehet kisadózó.

Ha a kisadózó vállalkozó szerződéses jogviszonyba lép egy kifizetővel, akkor a szerződés megkötésekor a kisadózónak kötelezettsége tájékoztatni a kifizetőt arról, hogy kisadózó vállalkozásnak minősül. Ha változás történik a kisadózó vállalkozás jogállása/adózása kapcsán, akkor erről a változásról szintén tájékoztatnia kell a kifizetőt. A 2020. december 31-éig kifizetővel létesített és 2021-ben még fennálló szerződéses jogviszony esetében a tájékoztatást a kisadózó 2021. január 15-éig köteles teljesíteni.

A cikksorozat folytatása elérhető a Focus Audit honlapján az alábbi linken.