Skip to main content

Társasunk fő profilja a könyvvizsgálat. Az éves beszámolók könyvvizsgáló általi hitelesítésével számos írásunkban foglalkoztunk. Körbejártuk a könyvvizsgálóválasztás módját, a könyvvizsgálati kötelezettséget.

Legújabb írásunk a külföldi tulajdonban álló magyar társaságok könyvvizsgálatával foglalkozik. Körbejárjuk, mi történik, ha a külföldi anyavállalat a konszolidációs körbe be kívánja vonni a hazai leányt. Választ keresünk, hogy milyen többletfeladatok jelentkeznek ilyen esetben a könyvvizsgálat során.

Külföldi tulajdonú társaságok az alábbi esetekben igénylik leggyakrabban egy kompetens magyar könyvvizsgáló társaság szakértelmét:

  • Külföldi tulajdonú társaságok hazai leányvállalatai gyakran készítenek a tulajdonos számára olyan beszámolót a magyar számviteli törvény alapján készült beszámolóból, amely a tulajdonos által meghatározott sémában kerül bemutatásra. Ebben az esetben a magyar beszámoló számait át kell forgatni a tulajdonos által kívánt formátumba. Mindez szakértelmet és tapasztalatot is igényel. A könyvvizsgálónak ezért értenie kell a nemzetközi számvitelhez is, vagyis kell hogy legyen IFRS minősítése és jelentős – jó esetben adott iparági – tapasztalata.
    Az átforgatás és a módosító tételek áttekintése mellett tapasztalt kollégáink a módosító tételek kidolgozásában is segítenek Önnek. A fentieken túl jelentős tapasztalatunk van külföldi tulajdonú társaságok anyavállalati jelentéscsomagjainak, IFRS, US GAAP vagy más helyi számviteli előírásoknak megfelelő jelentéscsomagjainak elkészítésében, és áttekintő könyvvizsgálatok, átvilágítások, review-k lebonyolításában.
  • A külföldi tulajdonú társaság gyakran készít konszolidált beszámolót, ebben az esetben pedig a csoport könyvvizsgálója ún. audit instrukciót ad a magyar leányvállalat könyvvizsgálójának, hogy hogyan végezze el a helyi auditot. Amennyiben a csoport könyvvizsgálója a csoport szempontjából jelentősnek ítéli a magyar leányvállalatot, akkor elvárhatja, hogy a konszolidált beszámoló könyvvizsgálatát a leányvállalat könyvvizsgálója támogassa.
    A csoport könyvvizsgálója sok esetben multinacionális könyvvizsgáló vállalat. A csoportauditor adott esetben saját magyar leánycégével, partnerével szeretne e munka során együttműködni, de ez nem lehet előírás egyetlen magyar leányvállalat számára sem. Sokrétű tapasztalataink révén eddig minden esetben jól működtünk együtt a külföldi csoportauditorral, azok pozitív visszajelzései mellett dolgozunk. Az audit instrukció részeként a helyi auditor számos riportot készít a csoportauditor számára a helyi cégről, és annak auditjáról, így nagyon fontos a nemzetközi számviteli tudás és engedély, valamint a nyelvtudás.

Könyvvizsgálóválasztás nemzetközi tulajdonú társaságok esetén

Nem győzzük eléggé hangsúlyozni, hogy az audit elsősorban a tulajdonos érdekvédelmi eszköze. Egy külföldi tulajdonosnál kiemelten fontos, hogy hatékonyan tudjon együttműködni a magyar könyvvizsgálójával. Fontos továbbá, hogy a helyi auditor képes legyen objektív és biztos szakmai alapokon nyugvó visszajelzést adni a tulajdonosnak cége gazdálkodásáról és a helyi menedzsmentről.

Az audit elsősorban a tulajdonos érdekvédelmi eszköze.

Az anyavállalati jelentéscsomagokhoz kapcsolódó szolgáltatásokon túl külföldi tulajdonú ügyfeleink számára is nyújtunk klasszikus könyvvizsgálói szolgáltatásokat, úgy mint:

  • a beszámoló számviteli átvilágítása
  • a beszámoló apportértékelése
  • támogatásfelhasználások hitelesítése
  • cégfelvásárlások hitelesítése
  • összeolvadások, szétválások hitelesítése
  • fordulónapváltások, devizenemváltások és egyéb speciális céghelyzetekkel kapcsolatos hitelesítése.

Külföldi tulajdonú ügyfeleink között megtalálható munkaerő-kölcsönzéssel- és közvetítéssel foglalkozó vállalat. Rendelkezünk ugyanakkor építőipari, energetikai, mezőgazdasági és filmforgalmazással foglalkozó vállalati referenciával is. Évek óta eredményesen dolgozunk együtt nemzetközi bankok hazai leányvállalataival is.