Skip to main content

Egy gazdasági társaság életében előfordulhat, hogy a társaság saját tőkéje a törzstőke törvényben meghatározott minimális összege alá csökken. Mi a teendő ebben az esetben? Hogyan lehet rendezni a saját tőkét pénzbefizetéssel, ha az összeg a pénztárban rendelkezésre áll?

Az ügyvezető összehívja a taggyűlést

A Ptk. 3:189. §-a alapján az ügyvezető késedelem nélkül köteles összehívni a taggyűlést a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha tudomására jut – többek között -, hogy a társaság saját tőkéje a törzstőke törvényben meghatározott minimális összege alá csökkent.

A tagok döntenek a törzstőke rendezésének módjáról

A (2) bekezdés szabályozza a rendezés lehetőségeit: a tagoknak határozniuk kell pótbefizetés előírásáról, a törzstőke mértékét elérő saját tőke más módon való biztosításáról vagy a törzstőke leszállításáról, mindezek hiányában a társaság átalakulását, egyesülését, szétválását vagy jogutód nélküli megszűnését kell elhatározni.

A saját tőke hiányának rendezésére a pénztárban rendelkezésre álló pénzeszközök nem alkalmasak, azok a 2,5 millió forint összegű saját tőke pénzeszközei, vagy a hitelezőkkel szembeni kötelezettségek teljesítéséhez szükségesek.

A pótbefizetés intézményét a Ptk. 3:183. §-a szabályozza. Alapvető feltétel, hogy a társasági szerződés jogosítsa fel a taggyűlést arra, hogy a veszteség fedezésére pótbefizetési kötelezettséget írjon elő. Ha a társasági szerződés ilyen felhatalmazást nem tartalmaz, akkor először a társasági szerződést kell módosítani, és csak ezt követően hozhat döntést a taggyűlés a pótbefizetésről a Ptk. 3:183. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint.

A pótbefizetési kötelezettség teljesíthető a tagok által befizetett pénzeszközzel, de teljesíthető nem pénzbeli eszközök átadásával is. A kft. a tagok által befizetett összeget is, illetve a pótbefizetés keretében átvett nem pénzbeli szolgáltatásokat is a lekötött köteles helyezni. A lekötött tartalék a saját tőke részét képezi.

További lehetőségek mérlegelése

A saját tőke más módon való biztosítása történhet úgy, hogy a kft. taggyűlése ázsióval történő tőkeemelésről dönt. A taggyűlés például 0,5 millió forint jegyzett-tőke-emelésről dönt úgy, hogy egyidejűleg legalább további 0,5 millió forintot a tőketartalékba helyeznek a taggyűlés határozata alapján. Könyvelése a taggyűlési határozat alapján, az eszközök átadásakor: T 384, 355 – K 411, és T 19, 21-22, 384 – K 412.

Összefoglalóul az alábbi tőkerendezési lehetőségek állnak fenn:

  1. amennyiben a társaság nyereséges gazdálkodása miatt önerőből rendezi a tőkehelyzetét, akkor tulajdonosi intézkedés nem szükséges,
  2. tőkeemlés jegyzett tőke terhére,
  3. tőkeemlés ázsiósan jegyzett tőke és tőketartalék terhére,
  4. pótbefizetéssel történő tőkerendezés,
  5. tőkeleszállítás,
  6. átalakulás vagy megszűnés.

Ha a fenti öt megoldás a társaságnál nem járható út, akkor marad a hatodik: jogutód nélküli megszűnés végelszámolással vagy felszámolással, illetve a betéti társasággá való átalakulás; beolvadás, összeolvadás.

Forrás: Számviteli Levelek 373. száma, 2017. október 11., 7416. kérdésszám alatt